EB-loppet – välkommen att anmäla dig!

DT   3 mars, 2017   Kommentarer inaktiverade för EB-loppet – välkommen att anmäla dig!

EB-loppet 9 September 2017 Kåsjön, Partille!

Snip20170219_12

Detta är ett välgörenhetslopp där startavgiften oavkortat går till forskning kring hudsjukdomen Epidermolysis Bullosa (EB), som många gånger beskrivs som “den värsta sjukdom du aldrig har hört talas om”. Du väljer själv vilken av banorna du vill springa eller gå. Den korta banan är ca 3,1km och den långa ca 10,5km. Se detaljerad baninformation längre ner.

Vi som ligger bakom loppet är Darko Tilldal och Daniel Pintaric (pappa & farbror) till Natalie som lever med diagnosen Recessiv Dystrofisk EB. Loppet arrangeras tillsammans med den Svenska EB-föreningen, vill du vet mer om EB så gå gärna in och läs på EB-föreningens hemsida, www.ebforeningen.se.

Anmälan görs i 2 steg:

Steg 1:

Betala in startavgiften till Svenska EB-föreningens Plusgiro 4176055-4

OBS: Märk betalningen med “EB-loppet” samt för- och efternamn på alla deltagare.

Startavgift: 200 kr/person gärna mer om du har möjlighet.

Startavgift: 450 kr/familj gärna mer om ni har möjlighet.

Sista anmälningdag: 3 augusti

Anmälan är bindande, vid förhinder tackar vi så mycket för din gåva.

Steg 2:

Skicka ett mail till ebloppet@gmail.com med alla deltagarnamn (för- och efternamn) samt önskade tröjstorlekar.

Storlekar (unisex):

  • Barn/Junior: 120, 140, 160
  • Vuxna: XS, S, M, L, XL, XXL, XXXL

Övrigt:

Starttid: kl 11.00 den 9 september Kåsjön, Partille.

T-shirten hämtas ut vid starten från kl 09.00 på tävlingsdagen.

Baninformation: Den korta banan är det lilla varvet på kartan nedan och är ca 3,1 km. Den långa banan är 10,5km och består av löpning på stigar (ca 5 km), grus (ca 5 km) och asfalt (ca 0,5 km). Starten är vid Kåsjön. Från Kåsjön springer vi Bohusleden till Maderna. Vid Maderna fortsätter vi Vildmarksleden till Skogsvägen. Från Skogsvägen fortsätter vi sedan mot polisen. Därefter tar vi Bohusleden tillbaka mot Kåsjön. Skogsvägen förbi Maderna till Vandrarhemmet, till parkeringen vid Åstebo. Stigen ner till målet vid Kåsjön.

Snip20170204_1

Sponsring:

Vi söker sponsring för;

  • Funktions t-shirts
  • Alla bidrag till EB-föreningen och för forskningen kring EB välkomnnas. Glöm inte märka ditt bidrag  med ”EB-loppet”.

Hitta hit: Karta

Parkering: För er som kommer med bil så finns gott om parkering vid Kåsjöns badplats.

Buss: Åker ni kommunalt så stannar buss 513 vid hållplatsen Kåsjön.

Kontakt: Gå in på facebook och evenemanget “EB-LOPPET” alternativt maila: ebloppet@gmail.com